Datainfrastuktuuria ja datan visualisointia
Vuoden 2020 lopulla julkaistun Merge Mansionin pelaajamäärän kasvaessa pelidatan käsittelyn merkitys kasvoi. Yhtiöllä oli käytössä vanha lisensoitu dataputki, mutta tavoitteena oli rakentaa oma. Metacore kyseli apuja AWS:ltä ja löysi suosituksesta tiensä Knowitille. Yhteistyössä on käytetty AWS:n natiiveja työkaluja, mikä on helpottanut integrointia asiakkaan ympäristöön ja jo olemassa oleviin työkaluihin.
Ensimmäisenä yhteisprojektina Knowitin datayksikön asiantuntijat suunnittelivat, miten datan hallinta kannattaisi tehdä. Metacorella oli jo silloin työn alla muitakin pelejä, joten valmiutta piti olla reilusti isommallekin tarpeelle sekä datan analysoinnille.
Seuraavaksi Knowit kokosi tiimin tekemään kesäkuussa 2021 käynnistynyttä käyttöönottoa. Ensimmäinen versio uudesta dataputkesta valmistui puolessa vuodessa. AWS:n lisäksi työkaluiksi valittiin Metacoren tarpeisiin parhaiten sopivat Snowflake, dbt sekä datan visuaaliseen analysointiin Tableau.
Yhteistyön lopputuloksena Metacore pääsee itse hallinnoimaan kerättyä dataa. Datan keräys ja analysointi skaalautuvat ja ovat valmiina myös uusien pelien myötä kasvaviin käyttäjämääriin. Dataratkaisuja myös jatkokehitetään jatkuvasti.